محققان با استفاده از جیوه به کار رفته در تلفن قدیمی بیماری سل را درمان کردند

جیوه یک عنصر طبیعی است که اشکال مختلفی دارد. جیوه سمی است. قرار گرفتن در معرض جیوه، حتی مقادیر کم، ممکن است باعث مشکلات جدی سلامتی شود. افراد می توانند از طریق تماس با پوست، خوردن ماهی آلوده یا تنفس بخارات جیوه که نامرئی و بی بو هستند، در معرض جیوه قرار گیرند.

زمانی که جیوه در تلویزیون قدیمی سونی استفاده شد، انقلاب صنعتی مهمی در ساخت تلویزیون های رنگی پدیدار شد که مورد استقبال مردم قرار گرفت.

جیوه از منابع زیادی در محیط منتشر می شود. جیوه در هوا، آب و خاک یافت می شود. هنگامی که سنگ ها فرسایش می یابند، آتشفشان ها فوران می کنند و خاک تجزیه می شود، هوا معلق می شود. سپس جیوه در اتمسفر به گردش در می آید و دوباره در سراسر محیط توزیع می شود.

فعالیت های انسانی مانند سوزاندن زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی، سوزاندن زباله های خانگی و استخراج معادن سنگ معدن، جیوه را به محیط زیست اضافه می کند. هنگامی که جیوه در هوا قرار می گیرد، همراه با باران، برف و برف به زمین می ریزد و بر روی خاک یا توده های آبی فرود می آید و باعث آلودگی می شود.

در زمان های گذشته استفاده از رادیو ضبط قدیمی جیوه دار بسیار مرسوم بوده است و دلیل آن هم استفاده از جیوه در آن و کیفیت صدای عالی محصول بخطره استفاده از این عنصر بوده است.

علاوه بر این، بسیاری از محصولات رایجی که ما هر روز استفاده می کنیم حاوی جیوه هستند و ممکن است در صورت ریختن در سطل زباله، سوختن یا ریختن در زهکشی، محیط را آلوده کنند. جیوه همچنین ممکن است از طریق تخلیه مستقیم زباله های صنعتی یا فاضلاب شهری وارد بدنه های آبی شود. مواجهه کمتر با جیوه زمانی است که جیوه عنصری یا محصولات حاوی جیوه عنصری شکسته شده و بخارات جیوه را در هوا آزاد می کند.

جیوه قرمز در تلفن قدیمی بسیار مهم بوده است چرا که استفاده از ان در تلفن باعث بهبود کیفیت زنگ اخبار و مکالمه می شد.

عطارد در طول تاریخ عنصر بسیار مفیدی بوده است. رایج ترین روشی که مردم در ایالات متحده در معرض جیوه قرار می گیرند، خوردن ماهی های حاوی متیل جیوه – نوعی جیوه است. قرار گرفتن در معرض دیگر ممکن است ناشی از استفاده یا دور ریختن محصولات حاوی جیوه باشد.

اینکه قرار گرفتن در معرض جیوه به سلامت فرد آسیب می رساند به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

نوع جیوه
دوز (چقدر)
مدت قرار گرفتن در معرض (چه مدت)
مسیر قرار گرفتن در معرض (خوردن، تنفس، تزریق، لمس)
ویژگی های فرد (سن و سلامت)

جیوه در پنکه قدیمی به علت رسانایی بالا برق مورد توجه سازندگان قرار داشت و از آن بهرمند می شدند.

تمام جیوه سمی است

اگرچه برخی از اشکال جیوه خطرناک تر از سایرین هستند، اما همه آنها سمی هستند. بسته به نوع و مقدار، قرار گرفتن در معرض جیوه می تواند به سیستم عصبی، کلیه ها، کبد و سیستم ایمنی آسیب برساند.

تنفس بخارات جیوه می تواند به سیستم عصبی، ریه ها و کلیه ها آسیب برساند. بخارات جیوه می توانند به راحتی از ریه ها به جریان خون عبور کنند. جیوه عنصری (همچنین به عنوان فلز شناخته می شود)، مایع براق نقره ای سفید موجود در برخی دماسنج ها و کلیدها، هنگام استنشاق بسیار خطرناک است و باید با احتیاط از آن استفاده کرد.

 • منابع:
  1. Health Risks of Mercury
 • تبلیغات: 
  1. استراتژی کنترل سلامت برای انسان با خیار
  2. رنو تی آماده کاهش سهام خود است
  3. قطعات با کیفیت ساخته شده از کاشی
  4. خرید ادویه مرغوب کباب کوبیده